top of page

כוח, כסף וכבוד: ביקורת על הספר 'המיליארדרים הנאצים'


קרדיט: PIXABAY.
שם הספר: המיליארדרים הנאצים - ההיסטוריה האפלה של המשפחות העשירות בגרמניה שם הסופר: דוויד דה יונג הוצאת הספרים: מטר מחיר: 108 ש"ח מספר עמודים: 427

לא דבר סודי הוא שמה שמניע את העולם הוא כסף. הוא מניע את הדברים הניטרליים בעולמנו, הוא גם מניע את את הדברים הטובים שיש, אבל לצערנו, הכסף גם מניע את הדברים הפחות טובים - רעים, אם נרצה - בעולם שלנו. הכסף יכול להיות המפריד בין חיים למוות, הוא יכול להרוס והוא יכול ליצור. הכל תלוי באיך משתמשים בו.


ואם מדברים על רוע, אי אפשר שלא להזכיר את המאה העשרים. המאה העשרים, כידוע לכל ילד (כלומר, אני מקווה שלא לכל ילד, זה יכול להיות די טראומתי בגילאים מסוימים), הייתה אחת המאות הרוויות ביותר בדם לאורך ההיסטוריה, דבר שקרה בעיקר "בזכות" המכניות שבה נערכו השמדות המוניות לאורך המאה.


גם פה, כידוע, ההשמדה המפורסמת, הרחבה והאכזרית ביותר היא השואה, שבוצעה בידי גרמניה הנאצית במסגרת מלחמת העולם השנייה, וגרמה למרחץ דמים שהקורבנות בה עלו על מיליונים.


מדוע ואיך בוצעה השואה, אנו יודעים. אמנם מדובר בדבר שאי אפשר לקבל ולהכיל במסגרת הקיום האנושי, אך אנו יודעים כיצד התבצע. אבל מסתבר שמאחורי קור הרוח הרצחני של הנאצים, ומאוחרי מכונת ההשמדה המשומנת היטב, עמדו אינטרסים נוספים. נכון מאוד, אני מדבר על כסף.

כריכת הספר.

לנהל מלחמה זה לא דבר זול. לנהל מלחמה כשאתה מדינה שנמצאת בעיצומים כלכליים חמורים, זה כבר נהיה קשה. כשתוך כדי המלחמה אתה גם שואף ליצור מערך השמדה למיליונים - אתה בבעיה כספית רצינית.


אבל אם במקרה אתה עונה על התיאור בפסקה הקודמת, וגם קוראים לך אדולף היטלר, כנראה זה יום המזל שלך - יש חבורה של בעלי הון ועשירים כקורח שמוכנים לזנוח כל עקרון מוסר אנושי בסיסי שמוכנים לממן אותך, את מפעל המלחמה המטורף שלך ובנוסף לזה גם לתמוך בג'נוסייד שאתה מבצע.


כן, מסתבר שהיו גם כאלה. בספר החדש בהוצאת מטר - "המיליארדרים הנאצים" - שכתב דוויד דה יונג, עיתונאי כלכלי שכתב במספר עיתונים מסביב לעולם, ובילה ארבע שנים תמימות בשביל המחקר עבור הספר. דה יונג, אגב, מתגורר בימים אלה בתל אביב.

בספרו מגולל המחבר את סיפורם של הטייקונים שעמדו מאחורי היטלר. החל מתעשייני ממתקים ואבקת אפייה, עבור בתעשייני פחם וגם סתם משקיעים. אנשים שתרמו מכל הונם ומרצם בשביל המפלגה הנאצית. דה יונג חושף את המניעים שלהם, הדרכים שבהם ביצעו תהליכי השתלטות "ארית" על חברות, והיוו כשותפים פעילים לרצח עם ולמלחמה הנוראית ביותר בהיסטוריה המודרנית.


הספר לוקח אותנו לתחילת הדרך, שנת 1933, עת גיוס בעלי ההון לטובת המפלגה הנאצית, עובר ב-12 שנות הזוועה של המפלגה הנאצית, ממשיך בחלק (הנהדר!) על העמדתם של התעשיינים לדין במשפט נירנברג של אחרי המלחמה, וגם, את התעוזה של ממשיכי הדרך של המיליארדרים הנאצים להכחיש את עבר אבותיהם, ולהמשיך כאילו הכל כרגיל.


הספר אמנם מעניין מאוד, אך סובל משתי בעיות רציניות: הראשונה היא חלוקה מסובכת; המחבר קופץ בין הסיפורים ובין השנים במהירות וללא הקשר ראוי, ומשאיר את הקורא מבולבל וחסר התמצאות בספר. הבעיה השנייה היא התמקדות בגינתר קוונדט, אחד מן בעלי ההון שתמכו בנאצים, אך ההתמקדות היא לא בו, אלא באשתו לשעבר ובעלה החדש - מגדה ויוזף גבלס, דבר תמוה מאוד, שמרגיש קצת כמו ניסיון ליצור מיני ביוגרפיה לגבלס, מה שאינו נצרך, נוכח העובדה שאחת מורחבת, שכתב פטר לונגריך, כבר קיימת ואף תורגמה לעברית (וזה המקום להמליץ עליה כמובן).


אין ספק שהספר לא חף מבעיות, אך בתמונה הכוללת, הוא מצליח לספר סיפור מרתק שהודחק עד עכשיו. הוא צולל לארכיונים מאובקים ונתונים כלכליים של המאה הקודמת, ובחיבור קולח - שהמתרגמת, דנה אלעזר הלוי, היטיבה להעביר לעברית - חושף פרשייה חשובה מאין כמוה.


הערת מערכת האתר: הספר התקבל לביקורת מאת הוצאת "מטר".

Commentaires


bottom of page