top of page

1967 עד 2021 - ביקורת על הספר ''עימות בעזה 2021"

הספר החדש של ידיעות ספרים ''העימות בעזה'' אמנם יצא לפני פחות מחודש, אבל כחובב ספרים מושבע כבר הספקתי לסור לחנות הספרים הקרובה לביתי, ולרכוש אותו במחיר מלא. כמובן שכבר הספקתי לסיימו, כאילו אין לי עוד שום דבר אחר לעשות בחיים, ומיד לאחר מכן ניגשתי לכתוב את הביקורת המובאת לפניכם כעת.

העימות בעזה 2021 - ביקורת ספר
שם הספר: העימות בעזה 2021 - חמאס, ישראל ו-11 ימי עימות
שם הסופר: יעקב נגל, יונתן שנזר שם ההוצאה: ידיעות ספרים
מספר עמודים: 256 מחיר: 112 ש"ח

אפשר לסכם את כל הביקורת הזאת באפילו פחות ממשפט: הספר פשוט נהדר. אבל מכיוון שדבר זה לא אפשרי במיוחד, אמשיך לכתוב. הספר הזה באמת נהדר, הוא כתוב בצורה קולחת, על ידי אנשים שמבינים בתחום וחיים אותו במשך שנים רבות. אך ישנה בעיה אחת, שאי אפשר לכנותה קטנה, בנוגע לספר - הוא עוסק בכמעט הכל, חוץ ממבצע ''שומר החומות'' שהתרחש בשנת 2021.

מבצע ''שומר החומות'' כזכור לכולנו התרחש בשנה שעברה, וכלל מטחים ארטילריים כלפי ישראל ששוגרו מרצועת עזה לכיוון יישובי הדרום, אך לראשונה גם לאיזור המרכז ובירת ישראל ירושלים. במהלך המבצע התרחשו גם עימותים אזרחיים בערים המעורבות בישראל, ובפרט בעיר לוד, שבה הוכרז במהלך המבצע ''מצב חירום'' בידי השר לביטחון פנים ומפכ''ל משטרת ישראל.

כותבי הספר, תא''ל במיל' פרופ' יעקב נגל, וד''ר יונתן שנזר, עוסקים בתחום הישראלי-פלסטיני מזה שנים רבות, עוד מימיו של נגל כראש המועצה לביטחון לאומית של ישראל בפועל, או להבדיל, בימיו של שנזר כסטודנט לתואר ראשון באוניברסיטה. את כל הידע שהשניים צברו במהלך השנים הם מביאים בספר בצורה מסודרת, רהוטה ומסבירת עיניים, ששופכת אור על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובעיקר על העימותים התכופים בין מדינת ישראל לבין ארגון הטרור השולט ברצועת עזה, חמאס.

אך נגל ושנזר מפספסים דבר מאוד חשוב: לדון ממש במבצע ''שומר החומות'' שהתרחש אשתקד. מתוך 22 פרקי הספר, רק שבעה עוסקים בעימות עצמו, בקיצור מדי לטעמי האישי. שני פרקים נוספים עוסקים בהסכמי אברהם, והבחירות שהתעתדו להתקיים ברשות הפלסטינית וברצועת עזה, לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינית, אך בוטלו על ידי מחמוד עבאס ממש זמן קצר לפני הבחירות.

שאר הפרקים עוסקים בהשתלשלות העימותים בין הפלסטינים - בתחילה בין פת''ח לבין ישראל, ובהמשך בין החמאס לישראל - לאורך השנים, מאז כיבושה של רצועת עזה והגדה המערבית בידי מדינת ישראל במלחמת ששת הימים.

אינני טוען חלילה כי דבר זה מיותר, ותוספת לספרות העוסקת בסכסוך הישראלי-פלסטיני היא דבר מבורך (בהזדמנות זו מומלץ לכל קוראי הביקורת לסור לחנות הספרים הקרובה ולרכוש את ספרו של העיתונאי אוהד חמו בנושא - ''פני השטח: הפלסטינים, מבט מבפנים'' שיצא בהוצאת כתר) ואף חשוב, אך מי שציפה לקרוא את הספר של שנזר ונגל ולקבל גילויים חדשים על מבצע ''שומר החומות'' יתאכזב מרות, אך כן יהנה מסקירה מקיפה ומקצועית של הסכסוך בין חמאס לישראל לאורך השנים.

אם אסכם, אין מדובר בספר רע, להפך אפילו, זהו ספר מעולה שנכתב על ידי המומחים של התחום, והוא נקרא בשקיקה. אך הכותרת של הספר מטעה לעניות דעתי, מכיוון שהוא כמעט ואינו עוסק בעימות עליו הוא שואף לדבר, ואולי דבר זה דווקא יתגלה לטובה - איננו יכולים להעריך את השפעותיהם של הדברים שהתרחשו במבצע ''שומר החומות'' עדיין מפאת הזמן הקצר שעבר מאז התרחשותו.

2 Comments


Guest
Mar 06, 2022

מהמם

Like
Guest
Mar 06, 2022
Replying to


Like
bottom of page