top of page

סופ''ש אחד ששינה את העולם: ביקורת על הספר 'שעה אפלה'


צ'רצ'יל עם רובה
צ'רצ'יל באימונים של פלוגה בריטית. קרדיט: ויקיפדיה.
שם הספר: שעה אפלה - מנהיגותו של צ'רצ'יל הסופר: אנתוני מקארטן מאנגלית: אהרון לפידות הוצאה: ידיעות ספרים מספר עמודים: 240 מחיר: 98 ש''ח

וינסטון צ'רצ'יל הוא אחד מהמנהיגים הדגולים של העולם המערבי בכלל, ושל בריטניה בפרט - שבה שימש במשך כמעט חצי מאה כחבר פרלמנט, שר במספר רב של משרדים, וכראש הממשלה. צ'רצ'יל זכור בעיקר בהתעקשותו להילחם נגד מכונת המלחמה של גרמניה הנאצית, אך לא ידועה לרוב העובדה שאת עולמו - משמע החלטתו להילחם בנאצים בכל הכוח - הוא קנה בסוף שבוע אחד, של חודש מאי, שנת 1940.


את הסיפור הזה בא לספר לנו אנתוני מקארטן בספרו - שעה אפלה: מנהיגותו של צ'רצ'יל - שהפך מזמן לרב מכר בינלאומי, וכעת זוכה לגרסה עברית. כחובב מלחמת העולם השנייה שאני רצתי לקנות את הספר, ולפני תחילת הביקורת, אציין את מה שאני לא רק קבעתי - הוא מעולה.


מקארטן פותח את הספר תחילה בביוגרפיה די קצרה של צ'רצ'יל, אבל חשובה מאוד להבנת האישיות של המנהיג הבריטי. הוא מציג לנו את אורחות חייו של הילד שגדל לאבא שמרן חבר פרלמנט ושר, שגודל בעיקר על ידי אומנת, והיה, כלשונו של מקארטן ''לא-יוצלח חברתי'', וכיצד הצליח לעשות מהפך בחייו ולהפוך לאחד המנהיגים הדגולים של המאה העשרים. (בהזדמנות זו, אמליץ לכם על הספר ''אפקט צ'רצ'יל'' שזכה לביקורת ממש באתר זה).


ועכשיו לחלק המעניין באמת. חודש מאי של שנת 1940 היה בין החודשים הקשים בהיסטוריה בכלל, ובמלחמת העולם השנייה בפרט. גרמניה השתלטה על המדינות סביבה, צרפת נכנעה, ואילו בריטניה חזתה מרחוק באירופה נאכלת על ידי הכובש הנאצי, בעוד ארה''ב המשיכה להשקיף מהצד.

כריכת הספר.
כריכת הספר.

גם המצב הפוליטי בבריטניה לא היה בשיאו. ראש הממשלה המבוגר והחולה נוויל צ'מברליין הואשם והותקף קשות (בין היתר על ידי צ'רצ'יל, גיבור ספרנו) על ''מדיניות הפיוס'' בה נקט כלפי היטלר, ועל כך שגרם לבריטניה להסתבך במלחמה מיותרת שיכלה להימנע במידה ולא היה מתנהג בכפפות של משי עם הרודן הגרמני.


מצד שני, מחליף לא היה כל כך. שרי הממשלה נאבקו ביניהם, עד שנמצא האחד שהייתה עליו את ההסכמה המינימלית לתפקיד - ווינסטון צ'רצ'יל. צ'רצ'יל, המסוכסך עם כמעט כל חלקי בית הנבחרים הבריטי, הצליח לרקום ''דיל'' פוליטי סבוך שהוביל אותו בסופו של דבר לדאונינג 10 - בית ראש הממשלה הבריטי.


בעת השבעתו צ'רצ'יל אמנם נאם את נאומו המפורסם על המלחמה בנאצים ב''דם, יזע, יגע ודמעות'' - המובא במלואו בספר, בתרגום נהדר ובתוספת פרשנות מרתקת של מקארטן, אבל לצ'רצ'יל לא היה זמן לנוח ולהנות מהישגיו הפוליטיים. הוא נקלע לבעיה גדולה מאוד: משבר החיילים המוצבים בדנקרק.


מה שקרה לאחר מכן כבר ידוע, במהלך הירואי וגאוני בשיתוף עם אזרחי בריטניה, חולצו חיילי צבא המלכה מחוף האימים והצליחו להימלט מידי חיילי הוורמאכט. אך לא רבים יודעים שדבר זה כלל לא היה מתרחש אילולא צ'רצ'יל היה דוחף לפעולה דחופה בקבינט המלחמה שלו, למרות הרוב שלא היה לו מובטח שם.


מקארטן הולך איתנו יום-יום בסיוט הנקרא חודש מאי של שנת 1940, ומציג לנו איך ווינסטון צ'רצ'יל - הילד הדחוי שגדל ללא נוכחות הורית והצליח לטפס לפסגת הפוליטיקה הבריטית - בהתעקשות ובאומץ יצא נגד משטר הרשע הנאצי, וככל הנראה גרם להצלת המערב.

Comments


bottom of page