top of page

כל רגע הוא מיוחד: ביקורת על הספר 'סיפור טוב מתחיל מהאמצע'


הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ). קרדיט תמונה: אנה אנטופולוסקי, ויקישיתוף.
שם הספר: סיפור טוב מתחיל מהאמצע - רגעי חיים עם הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) מחבר הספר: יואל שפיץ הוצאת הספרים: ידיעות ספרים מספר עמודים: 256 מחיר: 112 ש''ח

את הביקורת הזו נתחיל דווקא מהסוף. כשסיימתי לכתוב את הביקורת שאתם קוראים עכשיו, נתקלתי בדילמה; באיזו קטגוריה לסמן את הביקורת? האם בדת? האם פילוסופיה? ביוגרפיה? נטיתי בעיקר לביוגרפיה ולדת, אבל משהו שם הרגיש חסר. ואז הבנתי למה. לקטלג ספר כזה, כמוהו ניסיון לקטלג את האיש עליו נכתב. משימה בלתי אפשרית.


האדם עליו אני מדבר, הוא הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) זצ''ל, שנפטר לפני כשנתיים, בגיל 83. הרב שטיינזלץ היה ראשם ונשיאם של מספר ישיבות, תיכוניות וגבוהות כאחת, וידוע - לא בעיקר, אבל אין ספק שהנושא תרם - בזכות מפרשנותו הייחודית לתלמוד, למקרא ולמשנה תורה לרמב''ם, שלאלה הצטרף גם לאחרונה פירושו למשנה, שיצא לאחר פטירתו. הרב שטיינזלץ היה ידוע גם כאחד שגרם להתעוררות החסידות המיינסטרימית בציבור הציוני-דתי, והשתייך לחסידות חב''ד בעצמו.


הרב שטיינזלץ שימש כדמות ציבורית בכך ששימש כנשיא הסנהדרין החדשה בישראל, לצד פרסי הוקרה שקיבל מהמדינה, בהם פרס ישראל למדעי היהדות עיטור נשיא המדינה וכן אות יקיר העיר ירושלים - העיר בה נולד, גדל, ולבסוף גם נקבר.


כשנשאל פעם הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, מיהו ולאיזה מחנה דתי ופוליטי הוא שייך, ענה: ''או שאני גדול מדי להיכנס לקופסאות הללו, או שאני קטן מדי ונופל בין החריצים. תשפטי את, אבל להכניס אותי לקופסה - לא תצליחי''.
מתוך הספר.
כריכת הספר.
כריכת הספר.

אבל מעבר להימצאותו של הרב שטיינזלץ כאישיות ציבורית משפיעה, הוא היה גם איש פרטי, גם אם לא פרטי לחלוטין.

ובזה עוסק הספר שעליו נכתבה הביקורת. יואל שפיץ - מורה ומחנך - תלמידו של הרב, ומנהל המכון הפדגוגי במרכז שטיינזלץ. שפיץ ליווה את הרב שטיינזלץ שנים, החל מהישיבה התיכונית עד חייו כאדם בוגר, שם זכה לעבוד באופן צמוד לרב ולעזור לו במפעלו לפירוש התנ''ך.


מנקודת מבט מיוחדת זו, מצליח שפיץ לספר לנו סיפור - סיפורים למעשה - שונים על הרב שטיינזלץ. לא סתם ביוגרפיה עובדתית וטכנית, שהרי על הרב שטיינזלץ אי אפשר לכתוב אחת כזאת.


יום אחד נהג הרב עדין בטעות בסמטה חד-סטרית, נגד כיוון התנועה. כשאנו התלמידים ראינו אותו, סימנו לו בהיסטריה שהוא נוהג בכיוון הלא נכון ושיעצור כמה שיותר מהר.
קצת מבוהל, עצר הרב עדין את הרכב, פתח את החלון, הציץ אלינו כשהמקטרת תחובה בפיו ובחצי חיוך נבוך אמר:
''הדבר הטוב שיצא מזה הוא שכשאני אעלה לשמיים ואעמוד בפני בית דין של מעלה - אם הקב''ה ישאל אותי: 'למה עברת כך וכך פעמים על החוקים שלי?!'
אני אוכל להסביר לו - אתה צריך להבין אותי, אין לי משהו נגדך או נגד המצוות שלך, פשוט אני וחוקים לא כל כך הולכים ביחד. תראה, אפילו עם חוקי התנועה אני לא מסתדר!''
מתוך הסיפור ''החוקים ואני''.

כותרת המשנה של הספר נקראת - ובצדק - ''רגעי חיים עם הרב שטיינזלץ''. אוסף ענק של סיפורים שאסף שפיץ במשך השנים הארוכות לצידו של הרב שטיינזלץ. המחבר מעניק לנו סיפורים מרתקים במגוון נושאים, ופותח לנו צהר נדיר לעולמו של הרב זצ''ל אשר עסק בדברים שלא תמיד היו ידועים לציבור.


הספר מחולק לחמישה שערים, המכילים בתוכם סיפורים קצרים, הנוגעים לאותו נושא של השער. את הסיפורים אני לא מביא במלואם מהסיבה הפשוטה שאני חושב שאדם שקורא את הספר - צריך לקרוא אותו ולקחת ממנו דברים בעצמו, בלי תיווך חיצוני. לא סתם מדובר ברגעים ''נקיים'' עם הרב, זה בא למטרה מסוימת - להכיר את הרב באופן לא אמצעי, שדרכה ניתן להכיר ולקחת דוגמה לחיים מאדם שחייו הלא שגרתיים השפיעו על הרבה אנשים.


הסיפורים הקצרים יכולים לשמש כהשראה וכהכוונת דרך לאורו של הרב, אך הם גם יכולים להראות לציבור הרחב מי היה האדם המיוחד שנלקח מאיתנו בטרם עת. ונקודת המבט המיוחדת של שפיץ עושה זאת, ובגדול.


הערת מערכת האתר: הספר התקבל לביקורת מהוצאת ידיעות ספרים.

Comments


bottom of page